Napsauta tätä näyttääksesi bannerisi tällä sivulla ja maksat vain menestyksestä

Breaking Travel Uutiset Liikematka Risteilyt Kulinaarinen Kulttuuri Tšekki määränpää Viihde Viro Muoti herkkusuu terveys Hospitality Industry Hotellit ja lomakohteet Italia ylellisyys Kokoukset (MICE) Musiikki Alankomaat Uutiset Ihmiset Puola Resorts Vastuullinen Romanttiset Häät Turvallisuus Skotlannin uutiset minun Espanja Kestävä Huvipuistot matkailu Turisti kuljetus Travel Wire -uutiset Nousussa

10 parasta kaupunkilomakohdetta Euroopassa

10 parasta kaupunkilomakohdetta Euroopassa
10 parasta kaupunkilomakohdetta Euroopassa
Kirjoittanut Harry Johnson

Lontoon, Pariisin ja Amsterdamin kaltaisista klassikoista aliarvostetuimpiin helmiin, kuten Sevillaan, Firenzeen ja Krakovaan, eurooppalaisella kaupunkilomalla voit nauttia suuren mantereen nähtävyyksistä, makuista ja kokemuksista vain muutamassa päivässä.

Mantereen laaja historia antaa jokaiselle maalle oman omanlaisensa kulttuurinsa ja tunnelmansa, mikä tarkoittaa, että jokaiselle löytyy jotakin eurooppalaisen kaupunkiloman aikana.

Mutta mitkä Euroopan kaupunkilomakohteet ovat parhaita? Ja mitkä ovat edullisimmat?

Uusi tutkimus on listannut 50 suurkaupunkia Eurooppa Tekemisen määrän, luonnon ja puistojen, baarien ja klubien sekä keskimääräisen vuotuisen lämpötilan ja sademäärän perusteella paljastaaksesi Euroopan parhaat kaupunkikohteet.

10 parasta kaupunkilomakohdetta Euroopassa

arvoKaupunkiTekemisen määrä 100,000 XNUMX ihmistä kohdenLuonto ja puistot 100,000 XNUMX asukasta kohtiRavintolat 100,000 XNUMX asukasta kohtiBaarit ja klubit 100,000 XNUMX ihmistä kohtiVuotuinen keskilämpötila (°F)Keskimääräinen vuotuinen sademäärä (mm)Kaupunkilomapisteet /10
1Palma de Mallorca187.48.0592.424.763.94029.49
2Sevilla190.95.1418.526.065.84839.08
3Valencia126.56.1486.99.063.74278.13
4Praha299.07.0418.947.949.66878.10
5Venetsia733.624.8523.019.057.91,0817.86
6Firenze309.55.6322.714.156.59357.21
7Edinburgh302.47.1355.734.346.98687.11
8Amsterdam257.65.1348.822.651.38447.08
9Krakova195.310.4237.921.648.28356.87
10Tallinna173.36.6240.816.443.77026.74

Ensinnäkin on Palma de Mallorca, kaupunkiloman pistemäärä 9.49. Sen lisäksi, että Palma on suosituimpien kaupunkien joukossa tekemistä, se nauttii myös kauniista säästä, mikä tarkoittaa, että jos olet kyllästynyt tutustumaan kaupungin historialliseen keskustaan ​​ja suuriin baareihin ja ravintoloihin, voit rentoutua kultaisella hiekkarannalla. rannat sen sijaan.

Toinen espanjalainen kaupunki, Sevilla, sijoittuu kolmen parhaan joukkoon. Andalusian pääkaupungin kaupunkilomapisteet ovat 9.08, ja se on jälleen korkealla tekemistä tekemistä. Viehättäviä katuja, piilotettuja puutarhoja ja flamenco-tanssia yhdistävä Sevilla on loistava kaupunki romanttiselle lomalle. Sevilla on myös listallamme olevista kaupungeista lämpimin, ja lämpötilat ovat keskimäärin 65.8 °F vuoden aikana.

Kolme parasta kaupunkia täydentää toinen espanjalainen kaupunki, Valencia, erinomaisella säällä taas oli suuri osa tässä. Kyse ei kuitenkaan ole vain Valencian auringonpaisteesta, vaan se tunnetaan myös kukoistavasta yöelämästään ja silmiinpistävästä arkkitehtuuristaan. Kaupunki on kolmannella kaupunkilomapisteellä 8.13.

Eurooppalainen kaupunkiloma, jossa on eniten tekemistä

Venetsia, Italia – 733.6 tekemistä 100,000 XNUMX ihmistä kohden

Yksi kaupunkiloman parhaista puolista on, että voit ahmia paljon kiertoajelua lyhyessä ajassa, ja tämä ei ole missään totta kuin Venetsia, Italia, jossa on 773.6 nähtävyyttä 100,000 XNUMX ihmistä kohti. Näitä ovat Grand Canal -katu, Piazza San Marco ja Pyhän Markuksen basilika.

Paras eurooppalainen kaupunkiloma luonnonkauneudelle

Venetsia, Italia – 24.8 puistoa ja luontokohdetta 100,000 XNUMX ihmistä kohden

Jos haluat päästä pois kaupungin vilinästä pariksi tunniksi, niin puistojen ja muiden luonnonnähtävyyksien suhteen Venetsia on jälleen kerran kärjessä. Venetsia on tietysti tunnettu kanavistaan ​​ja laguuneistaan, jotka kuljettavat ihmisiä yli 100 saaren välillä, joista kaupunki koostuu.

Paras eurooppalainen kaupunkiloma ruokailijoille

Palma de Mallorca, Espanja – 592.4 ravintolaa 100,000 XNUMX ihmistä kohden

Paikalliseen keittiöön tutustuminen on yksi parhaista asioista lomalla, ja kaupunki, jossa on eniten ravintoloita, on Palma de Mallorca. Kaupungissa on kukoistava ravintolamaailma, joka sisältää paitsi perinteisiä tapas-baareja ja vastaavia, myös useita Michelin-tähdellä palkittuja paikkoja.

Paras eurooppalainen kaupunkiloma yöelämään

Praha, Tšekki – 47.9 baaria ja klubia 100,000 XNUMX ihmistä kohden

Jos pidät illanviettopäivästä kaupungissa nähtävyyksien katselun jälkeen, Prahan yöelämä on maailmankuulua, sillä siellä on enemmän baareja ja klubeja 100,000 XNUMX asukasta kohden kuin missään muussa katsomassamme kaupungissa. Prahassa ei ole vain hämmästyttävä tapahtumapaikkavalikoima, mutta sinun ei myöskään tarvitse venyttää budjettiasi liian pitkälle viettääksesi hyvän yön!

Edullisimmat eurooppalaiset kaupunkilomakohteet

1. Istanbul, Turkki – 9.19 kohtuuhintaisuus 

Kun tarkastellaan esimerkiksi hotellihuoneen, taksin ja ravintola-aterian kustannuksia, Turkin Istanbul toimii edullisimpana Euroopan kaupunkilomana. 

Istanbul on paljon edullisempi kuin monet muut suuret Euroopan pääkaupungit, varsinkin kun tulee taksi, sillä taksit maksavat keskimäärin vain 0.30 dollaria kilometriltä.

2. Wrocław, Puola – 9.14 kohtuuhintaisuuspisteet 

Toinen edullinen eurooppalainen kaupunkikohde on Wrocław Puolassa. Täällä keskimääräinen hotellihuone tulee edulliseen hintaan vain 62 dollaria per yö viikonloppuisin.

Kaupunki tunnetaan kauppatoristaan ​​goottilaisesta vanhasta kaupungintalosta ja valtavasta tähtitieteellisestä kellosta sekä Cathedral Islandista ja Unescon maailmanperintöluetteloon kuuluvasta XNUMX-vuotishallista. 

3. Krakova, Puola – 8.98 kohtuuhintaisuuspisteet 

Puola osoittautuu erittäin edulliseksi maaksi matkailijoille, ja Krakova on kolmannella sijalla. Täällä ateria yksinkertaisessa ravintolassa maksaa vain 714 dollaria, ja voit noutaa oluen vain 2.38 dollarilla

Kaupungissa on huomattavan hyvin säilynyt keskiaikainen ydin ja vanha kaupunki, jota ympäröi puisto, sekä mitä on jäljellä vanhoista keskiaikaisista muureista.

Liittyvät uutiset

Kirjailijasta

Harry Johnson

Harry Johnson on toiminut tehtävien toimittajana eTurboNews yli 20 vuoden ajan. Hän asuu Honolulussa Havaijilla ja on kotoisin Euroopasta. Hän nauttii uutisten kirjoittamisesta ja käsittelemisestä.

Jätä kommentti

Jakaa...