24/7 eTV BreakingNewsShow : Napsauta äänenvoimakkuuspainiketta (videonäytön vasemmassa alakulmassa)
Breaking Travel Uutiset Uutiset Ihmiset Resorts Vastuullinen Huvipuistot matkailu Matkakohteen päivitys Travel Wire -uutiset Trendit nyt USA: n uutiset

Nämä Yhdysvaltojen kansallispuistot ovat aliarvostetuimpia

Nämä Yhdysvaltojen kansallispuistot ovat aliarvostetuimpia
Nämä Yhdysvaltojen kansallispuistot ovat aliarvostetuimpia
Kirjoittanut Harry Johnson

Indiana -dyynit ovat maan suosituimpia kansallispuistoja, ja niillä on 2.3 miljoonaa kävijää vuonna 2020, mutta näyttää siltä, ​​että järven rannalla oleva puisto ei tuhonnut niin paljon ihmisiä, ja vain 51% ihmisistä piti sitä erinomaisena.

Tulosta ystävällinen, PDF ja sähköposti
  • Yhdysvaltain kansallispuistot, kuten Yosemite ja Grand Canyon, houkuttelevat miljoonia kävijöitä vuosittain.
  • Uusi tutkimus on analysoinut arvioita Yhdysvaltain kansallispuistoista, joissa on alle miljoona kävijää vuodessa, paljastaakseen aliarvostetuimmat.
  • Tutkimuksessa tarkasteltiin myös Yhdysvaltojen yliarvostettuja kansallispuistoja.

Suosittuja kansallispuistoja, kuten Yosemite ja Grand Canyon houkuttelee miljoonia kävijöitä vuosittain, mikä voi vaikeuttaa kävijöiden yhdentymistä luontoon, kun polut ovat täynnä ja jonot katselua varten.

Joten jos haluat paeta väkijoukkoja ja kokea yhden maan parhaiten piilotetuista helmistä, mihin kansallispuistoihin sinun pitäisi mennä?

Uusi tutkimus on analysoinut arvioita Yhdysvaltain kansallispuistoSillä on alle miljoona kävijää vuodessa paljastamaan maan aliarvostetuimmat kansallispuistot. Tutkimuksessa tarkasteltiin myös Amerikan yliarvostettuja puistoja, joiden kävijämäärät olivat yli miljoona mutta heikot arviot. 

Top 10 aliarvostettua kansallispuistoa Yhdysvalloissa  

arvoKansallispuistoKävijöitä yhteensä (2020)% "erinomaisista" arvosteluista
1Glacier Bay, Alaska5,74892.9%
2Kenai vuonot, Alaska115,88289.9%
3Jäätikkö, Montana5,74888.8%
4Kraatterijärvi, Oregon670,50087.1%
5Redwood, Kalifornia265,17786.2%
6Badlands, Etelä -Dakota916,93286.1%
7Sequoia, Kalifornia796,08683.6%
8Kuiva Tortugas, Florida48,54382.9%
8Haleakalā, Havaiji319,14782.9%
10Valkoinen hiekka, New Mexico415,38382.3%

Koska se sijaitsee aivan Alaskassa, ei ehkä ole yllättävää nähdä, että Glacier Bay sai vain 5,748 2020 kävijää vuonna 92.9. Kuitenkin ne, jotka ovat vierailleet tässä upeassa puistossa, ovat selvästi rakastuneita sen majesteettisiin vuonoihin ja jäätiköihin sekä lumipeitteisiin vuoriin , ja XNUMX% Tripadvisor -puiston arvosteluista pitää sitä erinomaisena!

Toinen Alaskan puisto on toisella sijalla, ja Kenai -vuonot saavat keskimäärin 89.9% "erinomaisia" arvosteluja, mutta hieman yli 100,000 38 kävijää vuodessa. Kenain vuonot ovat Hardingin jääkentän koti, yksi maan suurimmista jääkentistä, josta on peräisin vähintään XNUMX jäätikköä ja useita vuonoja.

Tulosta ystävällinen, PDF ja sähköposti

Kirjailijasta

Harry Johnson

Harry Johnson on toiminut tehtävien toimittajana eTurboNews lähes 20 vuoden ajan. Hän asuu Honolulussa Havaijilla ja on kotoisin Euroopasta. Hän nauttii kirjoittamisesta ja uutisoinnista.

Jätä kommentti