Hallituksen uutiset Terveysuutisia Uutiset USA: n uutiset

Uusi CDC -riskiraportti kolmannesta COVID -laukauksesta

CDC perusti kansallisen virusgenomiikan konsortion
CDC perusti konsortion
Kirjoittanut Jürgen T Steinmetz

Kolmas laukaus. Mitkä ovat vaikutukset kansanterveyskäytäntöön?
Tämän CDC: n raportin mukaan tämän päivän vaikutuksista kansanterveyteen o v-safe ei havaittu odottamattomia haittavaikutuksia COVID-19-rokotteen lisäannoksen jälkeen.
CDC lupasi jatkaa rokotteiden turvallisuuden seurantaa, myös COVID-19-lisäannosten osalta.

Tulosta ystävällinen, PDF ja sähköposti
  • CDC-tutkimus COVID-19-rokotteen lisäannoksen turvallisuuden seurannasta
  • Mikä on jo tiedossa thtehosterokotus?
  • 306 Pfizer-BioNTech-kliiniseen tutkimukseen osallistuneesta haittavaikutukset olivat samanlaisia ​​annoksen 3 jälkeen kuin annoksen 2 jälkeen.

Mitä tämä raportti lisää CDC: n tänään julkaisemassa laukauksessa numero 3?

12. elokuuta-19. syyskuuta 2021 12,591 3 v-turvallista rekisteröijää, jotka suorittivat terveystarkastuksen kaikkien kolmen mRNA-COVID-19-rokotteen annoksen jälkeen, 79.4% ja 74.1% ilmoitti paikallisista tai systeemisistä reaktioista vastaavasti kolmas annos; 77.6% ja 76.5% ilmoitti paikallisista tai systeemisistä reaktioista toisen annoksen jälkeen.

Mitkä ovat vaikutukset kansanterveyskäytäntöön?

Vapaaehtoisissa raporteissa v-safeille ei havaittu odottamattomia haittavaikutuksia COVID-19-rokotteen lisäannoksen jälkeen. CDC jatkaa rokotteiden turvallisuuden seurantaa, myös COVID-19-lisäannosten osalta.

Elintarvike- ja lääkevirasto (FDA) muutti 12. elokuuta 2021 Pfizer-BioNTech- ja Moderna COVID-19 -rokotteiden hätäkäyttölupia (EUA) siten, että lisäannoksen antaminen perusrokotussarjan päätyttyä voidaan myöntää kelpuutetuille henkilöille, joilla on kohtalainen tai vaikea immuunivajavuus (1,2). 22. syyskuuta 2021 FDA hyväksyi lisäannoksen Pfizer-BioNTech-rokotetta ≥ 6 kuukautta ensisijaisen sarjan päättymisen jälkeen ≥ 65-vuotiaille, joilla on suuri riski saada vakava COVID-19 tai joiden työperäinen tai institutionaalinen altistuminen aiheuttaa heille suuri riski COVID-19: lle (1). Pfizer-BioNTechin suorittaman vaiheen 3 kliinisen tutkimuksen tulokset, joihin osallistui 306 18–55-vuotiasta henkilöä, osoittivat, että haittavaikutukset kolmannen annoksen saamisen jälkeen 5–8 kuukauden kuluttua 2-annoksisen primaarisen mRNA-rokotussarjan päättymisestä olivat samanlaisia ​​kuin ne, jotka on ilmoitettu annoksen 2 vastaanottamisen jälkeen; näitä haittavaikutuksia olivat lievä tai kohtalainen pistoskohta ja systeemiset reaktiot (3). CDC kehitti v-safe, vapaaehtoisen älypuhelimiin perustuvan turvavalvontajärjestelmän, joka tarjoaa tietoa COVID-19-rokotuksen jälkeisistä haittavaikutuksista.

Samaan aikaan, kun lisäannos hyväksyttiin henkilöille, joilla on heikentynyt immuunijärjestelmä, v-safe-alusta päivitettiin, jotta rekisteröijät voivat syöttää tietoja saaduista COVID-19-rokotteen lisäannoksista. 12. elokuuta-19. syyskuuta 2021 yhteensä 22,191 19 v-turvallista rekisteröijää ilmoitti vastaanottaneensa lisäannoksen COVID-97.6-rokotetta. Suurin osa (2%) ilmoitti primaarisesta 3-annoksisesta mRNA-rokotussarjasta, jota seurasi kolmas rokoteannos. Niistä, jotka täyttivät terveystarkastuksen kaikille kolmelle annokselle (12,591 58.1; 79.4%), 74.1% ja 3% ilmoitti paikallisia tai systeemisiä reaktioita annoksen 77.6 jälkeen, kun taas 76.5% ja 2% ilmoitti paikallisista tai systeemisistä reaktiot vastaavasti annoksen 19 jälkeen. Nämä alustavat havainnot eivät viittaa odottamattomiin haittavaikutuksiin COVID-19-rokotteen lisäannoksen jälkeen; suurin osa näistä haittavaikutuksista oli lieviä tai kohtalaisia. CDC seuraa edelleen rokotteiden turvallisuutta, mukaan lukien COVID-XNUMX-rokotteen lisäannosten turvallisuus, ja toimittaa tietoja rokotussuositusten ohjaamiseksi ja kansanterveyden suojelemiseksi.

V-safe on vapaaehtoinen, älypuhelimiin perustuva Yhdysvaltain turvallisuusvalvontajärjestelmä; rokotetut henkilöt, joilla on oikeus saada hyväksytty tai lisensoitu rokotevalmiste, voivat rekisteröityä v-safe-palveluun. V-safe-alustan avulla nykyiset rekisteröijät voivat ilmoittaa saaneensa lisäannoksen COVID-19-rokotetta ja uudet rekisteröijät voivat syöttää tiedot kaikista saaduista COVID-19-rokotteen annoksista. V-turvallisia terveystutkimuksia lähetetään päivinä 0–7 jokaisen rokoteannoksen jälkeen, ja ne sisältävät kysymyksiä paikallisesta pistoskohdasta ja systeemisistä reaktioista ja terveysvaikutuksista.* Kyselyt lähetetään viimeisimmästä annetusta annoksesta. Rokotteen haittatapahtumien raportointijärjestelmän (VAERS) henkilökunnan jäsenet ottavat yhteyttä rekisteröijiin, jotka ilmoittavat, että lääketieteellistä apua on pyydetty rokotuksen jälkeen, ja rohkaisevat tai helpottavat VAERS -raportin täyttämistä, jos se on ilmoitettu.§

V-turvallisten rekisteröijien keskuudessa, jotka ilmoittivat saaneensa uuden COVID-19-rokoteannoksen 12. elokuuta-19. syyskuuta 2021, demografiset tiedot, paikalliset ja systeemiset reaktiot ja terveysvaikutukset, jotka raportoitiin päivinä 0–7, kuvattiin rokotustavan mukaan (esim. , rokotteen valmistaja jokaisesta annoksesta). Henkilöt, jotka ilmoittivat saaneensa primäärisarjan eri valmistajilta tai valmistajalta, joka oli tuntematon tai jota ei ollut saatavana Yhdysvalloissa, tai 2 rokoteannosta Janssen (Johnson & Johnson) -annoksen saamisen jälkeen (150), jätettiin analyysin ulkopuolelle haittavaikutuksista lisäannoksen saamisen jälkeen.

Aika, joka kului perusrokotussarjan päättymisestä lisäannoksen saamiseen, kuvattiin rokotustavan mukaan. Haittavaikutusten profiileja annosten 2 ja 3 jälkeen verrattiin rekisteröijille, jotka saivat mRNA -rokotteen samalta valmistajalta kaikille kolmelle annokselle. Kaikki analyysit suoritettiin SAS -ohjelmistolla (versio 9.4; SAS Institute). CDC tarkasteli näitä valvontatoimia, ja ne suoritettiin sovellettavan liittovaltion lain ja CDC -käytännön mukaisesti. **

12. elokuuta-19. syyskuuta 2021 yhteensä 22,191 19 v-turvallista rekisteröijää ilmoitti vastaanottaneensa lisäannoksen COVID-XNUMX-rokotetta ensimmäisen sarjan päätyttyä (Taulukko 1). Näistä 14,048 63.3 (30%) oli naisia ​​ja noin 18% oli 49–50, 64–65 ja 74–XNUMX -vuotiaita.

Suurin osa rekisteröijistä (21,662 97.6; 98.6%) ilmoitti saaneensa kolmannen annoksen samalta valmistajalta kuin heidän ensisijainen mRNA-rokotesarjansa, mukaan lukien 98.2% Moderna-vastaanottajista ja 341% Pfizer-BioNTech-vastaanottajista. Harva rekisteröijä (1.5; 10%) ilmoitti primaarisen mRNA -rokotesarjan, jota seurasi lisäannos eri valmistajan mRNA -rokotetta, annos Janssen -rokotetta primaarisen mRNA -rokotussarjan vastaanottamisen jälkeen (0.05; 19%) tai annos minkä tahansa valmistajan COVID-178-rokotetta Janssen-rokotteen jälkeen (0.8; XNUMX%).

22,191 19 v-turvallisen rekisteröijän joukossa mediaani välinen aika COVID-182-rokotussarjan päättymisestä lisäannoksen saamiseen oli 160 päivää (kvartiiliväli [IQR] = 202–XNUMX päivää) (Taulukko 2). Niiden keskuudessa, jotka saivat 2 annosta Janssen -rokotetta, annosten välinen mediaani oli lyhyempi (84 päivää; IQR = 16–136 päivää).

Paikallisia (16,615 74.9; 15,503%) ja systeemisiä (69.9 19; 15,761%) reaktioita raportoitiin usein viikon aikana COVID-71.0-rokotteen lisäannoksen jälkeen, yleisimmin rokotuksen jälkeisenä päivänä. Usein raportoituja reaktioita olivat pistoskohdan kipu (12,429 56.0; 9,636%), väsymys (43.4 XNUMX; XNUMX%) ja päänsärky (XNUMX; XNUMX%).

22,191 7,067 lisäannoksen saajan joukossa yhteensä 31.8 (28.3%) ilmoitti terveysvaikutuksista ja noin 6,287% (401) ilmoitti, etteivät he pysty suorittamaan normaaleja päivittäisiä toimintoja, useimmiten rokotuksen jälkeisenä päivänä. Sairaanhoitoa haki 1.8 (0.1%) rekisteröijää ja XNUMX (XNUMX%) joutui sairaalaan. V-safe-kyselyssä ei tunnistettu syitä sairaanhoidon saamiseen tai sairaalahoitoon. kuitenkin rekisteröijät, jotka ilmoittavat, että lääkäriin on haettu rokotuksen jälkeen, ottavat yhteyttä VAERSin henkilökuntaan ja heitä kehotetaan täyttämään VAERS -raportti.

21,658 3 v-turvallista rekisteröijää, jotka saivat saman mRNA-rokotteen kaikille kolmelle annokselle, 12,591 58.1 (0%) suoritti vähintään yhden terveystarkastuksen päivinä 7–3 kaikkien kolmen annoksen jälkeen; 79.4% ja 74.1% ilmoitti paikallisista tai systeemisistä reaktioista annoksen 3 jälkeen, kun taas 77.6% ja 76.5% ilmoitti paikallisista tai systeemisistä reaktioista annoksen 2 jälkeen. Rekisteröijien keskuudessa, jotka saivat 3 Moderna -annosta (6,283) reaktioita raportoitiin useammin annoksen 3 jälkeen kuin annos 2 (5,323; 84.7% ja 5,249; 83.5%; p-arvo = 0.03) (Kuva). Systeemisiä reaktioita raportoitiin harvemmin annoksen 3 jälkeen kuin annos 2 (4,963; 79.0% ja 5,105; 81.3%; p-arvo <0.001).

Rekisteröidyistä, jotka saivat 3 annosta Pfizer-BioNTech-tekniikkaa (6,308), paikallisia reaktioita raportoitiin useammin annoksen 3 jälkeen kuin annos 2 (4,674; 74.1% ja 4,523; 71.7%; p-arvo <0.001). Systeemisiä reaktioita raportoitiin harvemmin annoksen 3 jälkeen kuin annos 2 (4,363; 69.2% ja 4,524; 71.7%; p-arvo <0.001). Niistä, jotka ilmoittivat kipua mRNA -rokotteen annoksen 3 jälkeen, useimmat reaktiot olivat lieviä (4,909 51.4; 4,000%) tai kohtalaisia ​​(41.9 637; 6.7%); vakavaa kipua (määritelty kipuksi, joka vaikeuttaa päivittäistä toimintaa tai tekee sen mahdottomaksi) raportoi XNUMX (XNUMX%).

Keskustelu

19. syyskuuta 2021 mennessä noin 2.21 miljoonaa ihmistä Yhdysvalloissa oli saanut lisäannoksia COVID-19-rokotteita†† ensisijaisen sarjan päätyttyä. 12. elokuuta-19. syyskuuta 2021 odottamattomia haittavaikutuksia ei havaittu 22,191 19 v-turvallisella rekisteröijällä, jotka saivat lisäannoksen COVID-XNUMX-rokotetta. Useimmat raportoidut paikalliset ja systeemiset reaktiot olivat lieviä tai kohtalaisia, ohimeneviä ja useimmiten raportoituja rokottamisen jälkeisenä päivänä. Useimmat rekisteröijät, jotka saivat lisäannoksen, ilmoittivat primaarisen mRNA -rokotussarjan ja sen jälkeen kolmannen saman valmistajan annoksen.

Pfizer-BioNTech-kliininen tutkimus, johon osallistui 306 18–55-vuotiasta henkilöä, osoitti, että reaktiot annoksen 3 jälkeen olivat verrattavissa annoksen 2 jälkeen raportoituihin (3). Tämä v-turvallisten tietojen analyysi havaitsi kuitenkin, että paikalliset reaktiot olivat hieman yleisempiä ja systeemiset reaktiot harvinaisempia Pfizer-BioNTech-annoksen jälkeen.

Haittavaikutukset, joita havaittiin Moderna-rokotteen tai Pfizer-BioNTech-annoksen 3 jälkeen, vastasivat aiemmin kuvattuja reaktioita annoksen 2 saamisen jälkeen

Niiden rekisteröijien määrä, jotka ilmoittivat saaneensa kaksi annosta Janssen -rokotetta tai saivat lisäannoksensa eri valmistajalta, joka ei ole niiden ensisijainen sarja, oli pieni, mikä rajoitti johtopäätöksiä.

Tietoja eri valmistajien COVID-19-rokotetuotteilla rokottamisen turvallisuudesta tai tehokkuudesta on rajallisesti; rokotuskäytäntöjen neuvoa-antava komitea (ACIP) suosittelee, että henkilöt, joilla on kohtalaisesti tai vakavasti heikentynyt immuunijärjestelmä, saavat kolmannen annoksen mRNA-COVID-19-rokotetta samalta valmistajalta kuin ensisijainen sarja.

CDC: n suositukset lisäannokselle eivät tällä hetkellä sisällä Janssen -rokotteen saaneita henkilöitä.

Tämän tutkimuksen kattaman ajanjakson aikana ACIP: n suositukset COVID-19-rokotteen lisäannokselle rajoittuivat henkilöihin, joilla oli kohtalaisesti tai vakavasti heikentynyt immuunijärjestelmä ja jotka olivat saaneet

2 annosta mRNA -rokotetta.

Immuunipuutteisilla hemodialyysipotilailla tehdyssä tutkimuksessa raportoitiin, että paikalliset ja systeemiset reaktiot Pfizer-BioNTech-rokotteen annoksen 3 jälkeen olivat samanlaiset kuin annoksen 2 jälkeen.¶¶ Viimeaikaiset raportit rokotettujen henkilöiden infektioista ja lisääntynyt tartunnan esiintyvyys SARS-CoV-1.617.2: n B.2 (Delta) -versiolla, joka aiheuttaa COVID-19-viruksen rokotettujen keskuudessa, saattoivat saada jotkut ihmiset etsimään ylimääräinen annos suositusten ulkopuolella. Mediaaniväli ensisijaisen sarjan päättymisestä lisäannoksen saamiseen oli noin 6 kuukautta; siksi COVID-19-rokotteiden käyttöönoton aikana etusijalle asetetut henkilöt, mukaan lukien terveydenhuollon työntekijät ja ikääntyneet aikuiset, saattoivat saada lisäannoksen.

Tämän raportin tuloksiin liittyy vähintään neljä rajoitusta. Ensinnäkin v-safe-järjestelmään liittyminen on vapaaehtoista eikä todennäköisesti edusta rokotettua Yhdysvaltain väestöä. suurin osa osallistujista tunnisti itsensä valkoisiksi ja ei-latinalaisamerikkalaisiksi. Toiseksi, tämän tutkimusjakson aikana lisäannossuositukset rajoittuivat henkilöihin, joilla on heikentynyt immuunijärjestelmä ja jotka ovat suorittaneet ensisijaisen mRNA-COVID-19-rokotussarjan; v-safe ei kuitenkaan sisällä tietoja immuunitilasta.

Lisäannoksen saajat sisältävät todennäköisesti henkilöitä, joilla on immuunihäiriöitä aiheuttavia sairauksia tai ilman niitä. Kolmanneksi syy-yhteyttä rokotteen ja rokotuksen jälkeen raportoidun kliinisesti vakavan haittatapahtuman välillä ei voida vahvistaa käyttämällä v-turvallisia tietoja. Lopuksi, riittämättömiä tietoja ei ollut saatavilla haittavaikutusten kuvioiden määrittämiseen sen jälkeen, kun oli saatu lisäannos eri valmistajalta kuin primaarisarjasta tai Janssen -rokotteesta.

Lisäannosta mRNA COVID-19 -rokotetta suositellaan henkilöille, joilla on kohtalaisesti tai vakavasti heikentynyt immuunijärjestelmä (5).

CDC suositteli lisäannoksen Pfizer-BioNTech-rokotetta ≥ 6 kuukautta perusrokotussarjan päättymisen jälkeen ≥ 65-vuotiaille, pitkäaikaishoidossa asuville ja 50–64-vuotiaille, joilla on perussairaus; 18-49-vuotiaat, joilla on perussairaus, ja 18-64-vuotiaat henkilöt, joilla on suurempi riski saada COVID-19-altistuminen ja leviäminen ammatillisen tai institutionaalisen ympäristön vuoksi, voivat saada lisäannoksen yksilöllisten hyötyjen ja riskien perusteella

Alustavat analyysit turvallisuustiedoista> 22,000 3 v-turvallista rekisteröijää osoittavat, että paikalliset reaktiot lisääntyvät hieman ja systeemiset reaktiot vähenevät hieman mRNA-annoksen 2 jälkeen kuin annoksen XNUMX jälkeen.

Haittavaikutusten odottamattomia malleja ei havaittu; raportoidut olivat lieviä tai kohtalaisia ​​ja ohimeneviä. CDC seuraa edelleen COVID-19-rokotteen lisäannosten turvallisuutta. Lisätiedot eri rokoteyhdistelmiin liittyvistä haittavaikutuksista ja primäärisarjan päättymisestä kuluneesta ajasta ovat tärkeitä kansanterveydellisten suositusten ohjaamiseksi.

ominainenModerni, % (n = 10,601 XNUMX)Pfizer-BioNTech, % (n = 11,412 XNUMX)Janssen, %†, § (n = 178 XNUMX)Yhteensä
(N = 22,191)
Annos 3 Moderna
(n = 10,453 98.6; XNUMX%)
Annos 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144 1.4; XNUMX%)
Annos 3 Janssen
(n = 4 0.04; XNUMX%)
Annos 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209 98.2; XNUMX%)
Annos 3 Moderna
(n = 197 1.7; XNUMX%)
Annos 3 Janssen
(n = 6 0.1; XNUMX%)
Annos 2 Janssen
(n = 48 27.0; XNUMX%)
Annos 2 Moderna
(n = 64 36.0; XNUMX%)
Annos 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66 37.1; XNUMX%)
sukupuoli
Nainen63.863.950.063.063.533.339.657.859.163.3
Mies35.134.050.036.136.066.760.442.240.935.7
tuntematon1.02.100.90.500001.0
Ikäryhmä, v
0-170.00.70.00.60.00.00.00.00.00.3
18-4925.736.125.031.542.650.054.260.957.629.1
50-6428.427.150.031.129.90.033.334.330.329.8
65-7433.927.10.027.821.350.010.44.79.130.5
75-8410.99.025.08.35.60.02.10.03.09.5
≥ 851.10.00.00.70.50.00.00.00.00.9
etnisyys
Espanjalainen / Latino8.015.308.25.6025.06.310.68.2
Ei-latinalaisamerikkalainen/latino87.781.910087.690.910054.289.189.487.6
tuntematon4.32.804.23.6020.84.704.2
Rotu
AI/AN0.50.700.50.502.1000.5
Aasian4.95.606.17.102.114.113.65.6
Musta5.63.506.21.516.76.36.39.15.9
NHPI0.2000.30.504.2000.3
Valkoinen82.682.610080.485.866.756.371.969.781.4
Monirotuinen1.92.101.81.516.74.24.73.01.9
Muut2.14.202.10.506.31.63.02.1
tuntematon2.31.402.52.5018.81.61.52.4

lyhenteet: AI/AN = Amerikan intiaani/Alaskan syntyperäinen; NHPI = kotoisin oleva havaijilainen tai muu Tyynenmeren saaristolainen.
* Niiden rekisteröijien prosenttiosuus, jotka suorittivat vähintään yhden v-turvallisen terveystarkastuksen päivinä 0–7 rokotuksen jälkeen.
 Perusrokotussarja.
§ Sisältää henkilöt, jotka ovat saaneet ensisijaisen Janssen-kerta-annoksen ja yhden lisäannoksen rokotetta listatuilta valmistajilta.

reaktioModerni, % (n = 10,477 XNUMX)Pfizer-BioNTech, % (n = 11,284 XNUMX)Janssen, %†, § (n = 174 XNUMX)Yhteensä
(N = 22,191)
Annos 3 Moderna
(n = 10,453 98.6; XNUMX%)
Annos 3 Pfizer-BioNTech
(n = 144 1.4; XNUMX%)
Annos 3 Janssen
(n = 4 0.04; XNUMX%)
Annos 3 Pfizer-BioNTech
(n = 11,209 98.2; XNUMX%)
Annos 3 Moderna
(n = 197 1.7; XNUMX%)
Annos 3 Janssen
(n = 6 0.1; XNUMX%)
Annos 2 Janssen
(n = 48 27.0; XNUMX%)
Annos 2 Moderna
(n = 64 36.0; XNUMX%)
Annos 2 Pfizer-BioNTech
(n = 66 37.1; XNUMX%)
Päiviä ensisijaisesta sarjasta, mediaani (IQR)182 (164 - 198)183 (161 - 204)173 (141 - 182)183 (157 - 209)186 (161 - 217)123 (113 - 182)84 (16 - 136)156 (140 - 164)150 (136 - 167)182 (160 - 202)
Mikä tahansa pistoskohdan reaktio80.964.675.069.481.783.325.070.380.374.9
Kutina20.011.808.410.216.710.46.37.613.9
Kipu75.960.475.066.680.283.320.868.874.271.0
punaisuus25.28.309.820.816.76.37.812.117.1
Turvotus33.617.4016.830.516.76.312.518.224.8
Mikä tahansa systeeminen reaktio75.259.750.065.176.110031.368.863.669.9
Vatsakipu8.43.506.48.116.74.23.16.17.3
lihaskipu49.829.2036.349.250.020.845.333.342.7
vilunväristykset31.38.350.017.533.550.08.323.410.624.1
Ripuli9.97.609.09.616.78.36.39.19.4
Väsymys61.844.4051.060.983.314.648.450.056.0
Kuume36.420.150.022.237.150.06.337.512.129.0
Päänsärky49.031.1038.449.783.318.835.940.943.4
Nivelkipu33.018.8023.031.033.316.720.319.727.7
Pahoinvointi18.810.425.013.621.333.38.39.418.216.1
Ihottuma2.30.701.92.504.21.61.52.1
Oksentelu2.22.125.01.42.002.1001.7
Mikä tahansa terveysvaikutus39.219.4025.239.133.316.728.124.231.8
Ei pysty suorittamaan normaaleja päivittäisiä toimintoja35.218.1022.133.033.310.425.015.228.3
Ei voi työskennellä tai käydä koulua13.74.909.021.316.710.46.313.611.3
Tarvitsi lääkärin hoitoa2.11.401.53.006.3001.8
telehealth0.90.700.71.002.1000.8
Klinikka0.70.700.60.504.2000.6
Hätäkäynti0.2000.2004.2000.2
sairaalahoitoa0.05000.1000000.1
KuvioHaittavaikutukset ja terveysvaikutukset, jotka ovat raportoineet henkilöt, jotka ovat saaneet 3 annosta* Modernan (N = 6,283) tai Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19-rokotetta ja suorittaneet vähintään yhden v-turvallisen terveystarkastuksen päivinä 0– 7 jokaisen annoksen jälkeen, annoksen numeron mukaan - Yhdysvallat, 12. elokuuta - 19. syyskuuta 2021
Kuvio on pylväskaavio, joka näyttää haittavaikutukset ja terveysvaikutukset, jotka ovat ilmoittaneet henkilöt, jotka ovat saaneet 3 annosta Modernan (N = 6,283) tai Pfizer-BioNTech (N = 6,308) COVID-19-rokotetta ja suorittaneet vähintään yhden v-turvallisen terveystarkastuksen kysely päivinä 0–7 jokaisen annoksen jälkeen annosnumeron mukaan Yhdysvalloissa 12. elokuuta - 19. syyskuuta 2021.
Tulosta ystävällinen, PDF ja sähköposti

Kirjailijasta

Jürgen T Steinmetz

Juergen Thomas Steinmetz on työskennellyt jatkuvasti matka- ja matkailualalla teini-ikäisenä Saksassa (1977).
Hän perusti eTurboNews vuonna 1999 maailmanlaajuisen matkailumatkailualan ensimmäisenä online-uutiskirjeenä.

Jätä kommentti