24/7 eTV BreakingNewsShow : Napsauta äänenvoimakkuuspainiketta (videonäytön vasemmassa alakulmassa)
Airlines Lentokenttä ilmailu Euroopan uutisia Kansainvälisiä uutisia Breaking Travel Uutiset Liikematka Uutiset Ihmiset Uudelleenrakentaminen Vastuullinen matkailu kuljetus Travel Wire -uutiset Trendit nyt

Maailmanlaajuinen lentomatkustuskysyntä elpyi maltillisesti syyskuussa

Maailman lentoliikenne elpyi maltillisesti syyskuussa.
Willie Walsh, IATA: n pääjohtaja. 
Kirjoittanut Harry Johnson

Yhdysvaltojen äskettäinen käytäntömuutos, jonka mukaan matkustaminen 33 markkina-alueelta avataan uudelleen täysin rokotetuille ulkomaalaisille 8. marraskuuta alkaen, on tervetullut, joskin kauan odotettu kehitys. Yhdessä äskettäisten uudelleen avaamisen kanssa muilla keskeisillä markkinoilla, kuten Australiassa, Argentiinassa, Thaimaassa ja Singaporessa, tämän pitäisi vauhdittaa laajamittaista matkustamisvapauden palauttamista.

Tulosta ystävällinen, PDF ja sähköposti
  • Lentomatkustuksen kokonaiskysyntä syyskuussa 2021 (myydyillä henkilökilometreillä tai myydyillä henkilökilometreillä mitattuna) laski 53.4 % verrattuna syyskuuhun 2019. Tämä merkitsi nousua elokuuhun verrattuna, jolloin kysyntä oli 56.0 % alle elokuun 2019 tason.
  • Kotimaan markkinat laskivat 24.3 % syyskuuhun 2019 verrattuna, mikä on merkittävä parannus elokuuhun 2021 verrattuna, jolloin liikenne laski 32.6 % kaksi vuotta sitten. Kaikki markkinat paranivat Japania ja Venäjää lukuun ottamatta, vaikka jälkimmäinen pysyi vakaalla kasvualueella vuoteen 2019 verrattuna. 
  • Kansainvälinen matkustajakysyntä oli syyskuussa 69.2 % alle syyskuun 2019, mikä on hieman huonompi kuin elokuussa kirjattu 68.7 %:n lasku. 

- Kansainvälinen lentoliikennejärjestö (IATA) ilmoitti syyskuussa 2021 maltillisen elpymisen lentomatkoissa verrattuna elokuun tulokseen. Tämä johtui kotimarkkinoiden elpymisestä, erityisesti Kiinasta, jossa jotkin matkustusrajoitukset poistettiin elokuun COVID-19-epidemian seurauksena. Kansainvälinen kysyntä puolestaan ​​laski hieman edelliskuuhun verrattuna. 

Koska vuosien 2021 ja 2020 kuukausitulosten vertailut ovat vääristyneet COVID-19:n poikkeuksellisen vaikutuksen vuoksi, ellei toisin mainita, kaikki vertailut koskevat syyskuuta 2019, joka noudatti normaalia kysyntämallia.

  • Lentomatkustuksen kokonaiskysyntä syyskuussa 2021 (myydyillä henkilökilometreillä tai myydyillä henkilökilometreillä mitattuna) laski 53.4 % verrattuna syyskuuhun 2019. Tämä merkitsi nousua elokuuhun verrattuna, jolloin kysyntä oli 56.0 % alle elokuun 2019 tason.  
  • Kotimaan markkinat laskivat 24.3 % syyskuuhun 2019 verrattuna, mikä on merkittävä parannus elokuuhun 2021 verrattuna, jolloin liikenne laski 32.6 % kaksi vuotta sitten. Kaikki markkinat paranivat Japania ja Venäjää lukuun ottamatta, vaikka jälkimmäinen pysyi vakaalla kasvualueella vuoteen 2019 verrattuna.
  • Kansainvälinen matkustajakysyntä oli syyskuussa 69.2 % alle syyskuun 2019, mikä on hieman huonompi kuin elokuussa kirjattu 68.7 %:n lasku. 

”Syyskuun tulos on myönteinen kehitys, mutta kansainvälisen liikenteen elpyminen on edelleen pysähtynyt jatkuvien rajasulkemisten ja karanteenivaltuuksien vuoksi. Yhdysvaltojen äskettäinen käytäntömuutos, jonka mukaan matkustaminen 33 markkina-alueelta avataan uudelleen täysin rokotetuille ulkomaalaisille 8. marraskuuta alkaen, on tervetullut, joskin jo kauan odotettu kehitys. Yhdessä äskettäisten uudelleen avaamisen kanssa muilla keskeisillä markkinoilla, kuten Australiassa, Argentiinassa, Thaimaassa ja Singaporessa, tämän pitäisi vauhdittaa laajamittaista matkustamisvapauden palauttamista", sanoi Willie Walsh, IATA: n pääjohtaja

Kansainväliset matkustajamarkkinat

  • Eurooppalaiset lentoliikenteen harjoittajat Syyskuun kansainvälinen liikenne laski 56.9 % syyskuuhun 2019 verrattuna, 1 prosenttiyksikön vähemmän kuin elokuussa 55.9 % verrattuna vuoden 2019 vastaavaan kuukauteen. Kapasiteetti laski 46.3 % ja käyttöaste 17.2 prosenttiyksikköä 69.6 prosenttiin.
  • Aasian ja Tyynenmeren lentoyhtiöt Syyskuun kansainvälinen liikenne putosi 93.2 % syyskuuhun 2019 verrattuna, mikä on käytännössä ennallaan elokuussa 93.4 rekisteröidystä 2021 %:n laskusta elokuuhun 2019 verrattuna, koska alueella on edelleen tiukimmat rajavalvontatoimenpiteet. Kapasiteetti laski 85.2 % ja käyttöaste 42.3 prosenttiyksikköä 36.2 prosenttiin, joka on selvästi alueiden alhaisin.
  • Lähi-idän lentoyhtiöt kysyntä laski syyskuussa 67.1 % syyskuuhun 2019 verrattuna, mikä parani hieman elokuun 68.9 %:n laskuun verrattuna vuoden 2019 vastaavaan kuukauteen. Kapasiteetti laski 52.6 % ja käyttöaste putosi 23.1 prosenttiyksikköä 52.2 prosenttiin. 
  • Pohjois-Amerikan lentoyhtiöt liikenne laski syyskuussa 61.0 % vuoden 2019 jaksoon verrattuna, mikä parani jonkin verran elokuun 59.3 %:n laskusta verrattuna elokuuhun 2019. Kapasiteetti laski 47.6 % ja käyttöaste laski 21.3 prosenttiyksikköä 61.9 prosenttiin.
  • Latinalaisen Amerikan lentoyhtiöt syyskuun liikenne laski 61.3 % verrattuna vuoden 2019 samaan kuukauteen, mikä on nousua elokuun 62.6 %:n laskuun verrattuna elokuuhun 2019. Syyskuun kapasiteetti laski 55.6 % ja käyttöaste laski 10.7 prosenttiyksikköä 72.0 prosenttiin, mikä oli korkein käyttöaste alueilla 12. peräkkäisenä kuukautena. 
  • Afrikan lentoyhtiöt ' Syyskuussa liikenne laski 62.2 % kaksi vuotta sitten, lähes 4 prosenttiyksikköä huonompi kuin elokuun 58.5 % elokuuhun 2019 verrattuna. Syyskuussa kapasiteetti laski 49.3 % ja käyttöaste 18.4 prosenttiyksikköä 53.7 prosenttiin.

Kotimaan matkustajamarkkinat

Syyskuu 2021 (% muutos verrattuna samaan kuukauteen vuonna 2019)MaailmanosuusRPKASKPLF (% -pt)PLF (taso)
Kotimainen54.2%-24.3%-14.7%-9.3%73.0%
Australia0.7%-80.3%-71.2%-26.2%56.2%
Brasilia1.6%-17.3%-16.8%-0.5%81.2%
Kiina PR19.9%-26.2%-10.5%-14.6%68.9%
Intia2.1%-41.3%-30.5%-13.4%72.4%
Japani1.4%-65.5%-34.5%-36.7%40.9%
Venäjän Fed.3.4%29.3%33.3%-2.6%83.1%
US16.6%-12.8%-5.5%-6.5%76.1%
  • Brasilian kotimarkkinat jatkoivat asteittaista toipumistaan ​​rokotusten positiivisen edistymisen keskellä. Liikenne laski 17.3 % syyskuuhun 2019 verrattuna – parannusta elokuun 20.7 %:n laskusta. 
  • Japanin Syyskuun kotimaan liikenne väheni 65.5 %, mikä heikkeni elokuun 59.2 %:n laskusta elokuuhun 2019 rajoitusten vaikutuksesta.

Bottom Line

”Jokaisessa uudelleenavausilmoituksessa näyttää olevan samanlaiset, mutta erilaiset säännöt. Emme voi antaa toipumisen juuttua monimutkaisuuteen. The ICAO Korkean tason COVID-19-konferenssissa sovittiin, että yhdenmukaistamisen tulisi olla prioriteetti. G20-ryhmä ilmoitti sitoutuneensa toimiin elpymisen tukemiseksi saumattoman matkustamisen, kestävyyden ja digitalisoinnin avulla. Nyt hallitusten on asetettava tekoja näiden sanojen taakse toteuttaakseen yksinkertaisia ​​ja tehokkaita toimia. Ihmiset, työpaikat, yritykset ja taloudet luottavat todelliseen edistymiseen”, sanoi walsh.

IATA:n visio maailmanlaajuisten yhteyksien turvallisesta palauttamisesta perustuu viiteen keskeiseen periaatteeseen:

  • Rokotteiden tulee olla kaikkien saatavilla mahdollisimman nopeasti.
  • Rokotetut matkustajat eivät saa kohdata matkustamisen esteitä.
  • Testien pitäisi mahdollistaa ne, joilla ei ole rokotteita, matkustamaan ilman karanteenia.
  • Antigeenitestit ovat avain kustannustehokkaaseen ja kätevään testausjärjestelmään.
  • Valtioiden tulisi maksaa testaamisesta, joten siitä ei tule taloudellista estettä matkustamiselle.
Tulosta ystävällinen, PDF ja sähköposti

Kirjailijasta

Harry Johnson

Harry Johnson on toiminut tehtävien toimittajana eTurboNews lähes 20 vuoden ajan. Hän asuu Honolulussa Havaijilla ja on kotoisin Euroopasta. Hän nauttii kirjoittamisesta ja uutisoinnista.

Jätä kommentti