Napsauta tätä näyttääksesi bannerisi tällä sivulla ja maksat vain menestyksestä

Breaking Travel Uutiset Liikematka Autonvuokraus autot Ranska Uutiset Ihmiset Vastuullinen Turvallisuus matkailu Turisti kuljetus Travel Wire -uutiset Nousussa Yhdistynyt kuningaskunta USA

Maailman ali- ja yliarvostetuimmat matkat

Maailman ali- ja yliarvostetuimmat matkat
Maailman ali- ja yliarvostetuimmat matkat
Kirjoittanut Harry Johnson

Monet matkailijat ovat usein haaveilleet autoon nousemisesta ja lähtemisestä Route 66 -tietä tai muuta eeppistä tiematkaa pitkin.

Mutta mitä joillakin vähemmän ajetuilla teillä on tarjottavanaan?

Vaikka on olemassa tuhansia upeita retkiä, joista ihmiset eivät ole tietoisia, tämä on puhtaasti katsaus joihinkin suosituimpiin.

Top 10 aliarvostetuin Road Trips 

arvoRoad TripMaa% 'hyvistä' arvosteluistaVuotuinen hakumääräKokonaispisteet /10
1Causewayn rannikkoreittiYhdistynyt kuningaskunta98.1%23,7009.19
2Route des CrêtesRanska98.5%131,2008.27
3Foothills ParkwayYhdysvallat97.5%68,7008.17
3Lamarin laaksoYhdysvallat97.4%68,0008.17
5Trail Ridge RoadYhdysvallat98.6%156,4007.86
6Karhunhammas valtatieYhdysvallat98.2%142,3007.66
7Napoleon RoadRanska100.0%270,2007.45
7San Juan SkywayYhdysvallat95.7%24,7807.45
7Needles HighwayYhdysvallat97.9%140,5007.45
10Suuri St Bernardin solaItalia96.4%82,8007.25

1. Causeway Coastal Route, Iso-Britannia

% "hyvistä" arvosteluista: 98.1 %

Vuotuinen hakumäärä: 23,700 XNUMX

Pohjois-Irlannin Causeway Coast on yksi Ison-Britannian karuimmista ja raaimmista kauneuskohteista. Yksi parhaista tavoista kokea rannikko on tällä luonnonkauniilla ajomatkalla Belfastista Derryyn. Vaikka 98.1 % matkan Tripadvisor-arvosteluista oli myönteisiä, matkalla tehtiin vain 23,700 12 hakua viimeisen XNUMX kuukauden aikana.

Perspektiivistä katsottuna kuuluisalla Route 66 -matkalla tehtiin yli 6.5 miljoonaa hakua samana ajanjaksona. Tämä on yllättävää ottaen huomioon Causeway Coastal Routen maineen. Matkalla on monia suosittuja kohteita, kuten Glens of Antrim, sekä Game of Thronesin tunnettuja kuvauspaikkoja.

2. Route des Crêtes, Ranska

% "hyvistä" arvosteluista: 98.5 %

Vuotuinen hakumäärä: 131,200 XNUMX

Toinen vähemmän tunnettu reitti on Route des Crêtes Itä-Ranskan Vogeesien vuoristossa. Reitti kulkee Sainte-Marie-aux-Minesista Cernayhin Parc Naturel Régional des Ballons des Vosges -alueen läpi saavuttaen yli 950 metrin korkeuden. Huolimatta upeista näkymistä ja sen ajajien upeista arvosteluista, tätä matkaa haettiin vain 131,200 XNUMX kertaa viimeisen vuoden aikana.

3. Foothills Parkway, Yhdysvallat

% "hyvistä" arvosteluista: 97.5 %

Vuotuinen hakumäärä: 68,700 XNUMX

Kolmannella sijalla on kaksi road tripiä, molemmat Yhdysvalloissa. Ensimmäinen on Foothills Parkway Tennesseen osavaltiossa. Kuten nimestä voi päätellä, tie ulottuu Great Smoky Mountainsin juurelta ja kulkee Tennesseen laaksoon. Reitiltä on upeat näkymät molemmille, ja se on itse asiassa vielä rakenteilla, ja uusia osuuksia lisätään jatkuvasti.

3. Lamar Valley, Yhdysvallat

% "hyvistä" arvosteluista: 97.4 %

Vuotuinen hakumäärä: 68,000 XNUMX

Yellowstonen kansallispuiston koilliskulmassa sijaitseva Lamar Valley tarjoaa joitain maan vaikuttavimmista maisemista. Tästä huolimatta reitillä oli viimeisen vuoden aikana vain 68,000 XNUMX ihmistä etsimässä sitä.

Aluetta kutsutaan usein "Amerikan Serengetiksi", jossa on havaittavissa paljon villieläinlajeja, kuten susia, biisoneja, piikkisarvia, mäyriä, karhuja ja paljon muuta.

Maailman aliarvostetuimmat road tripit 

1. Nandi Hills, Intia

% "hyvistä" arvosteluista: 81.7 %

Vuotuinen hakumäärä: 1.96 miljoonaa

Toisaalta Intian Nandi Hills on kruunattu yliarvostetuimmaksi tiematkaksi. Sen suhde 81.7 % myönteisiä arvosteluja on edelleen hyvä pistemäärä. Mutta koska matkaa on haettu lähes 2 miljoonaa kertaa vuodessa, voit odottaa hieman positiivisempia arvioita.

Reitti on suosittu matka, mutta juuri tämä suosio on johtanut siihen, että alue on joidenkin silmissä ylikansoitettu ja kaupallistunut.

2. Route 66, Yhdysvallat

% "hyvistä" arvosteluista: 89.1 %

Vuotuinen hakumäärä: 6.52 miljoonaa

Koska se on ehkä maailman kuuluisin road trip, se olisi aina vaikeaa kuuluisille reitti 66 täyttämään hypen täysin. Reitti sai viime vuonna yli 6.5 miljoonaa vuosittaista hakua, paljon enemmän kuin mikään muu reitti.

Mutta monista positiivisista asioista huolimatta Route 66 on erittäin pitkä matka, ja suuri osa siitä vie sinut erittäin tasaisten ja huomaamattomien maisemien halki. Suuri osa moottoritiestä on yksinkertainen 2 kaistainen tie, joka on paikoin huonosti hoidettu. Tämä saattaa selittää, miksi reitti on saanut vähemmän myönteisiä arvosteluja kuin muut analysoidut tiematkat.

3. Road to Hana, Maui, Hawaii, Yhdysvallat

% "hyvistä" arvosteluista: 83.4 %

Vuotuinen hakumäärä: 801,500 XNUMX

Toinen tunnettu ajomatka, joka ei onnistunut vakuuttamaan joitakin vierailijoita, on Road to Hana, Mauissa, Havaiji. Road to Hana on eeppinen matka, joka ulottuu 64.4 mailia pitkin rannikkoa. Arvostelut väittävät kuitenkin, että jotkin nähtävyyksistä eivät ole niin upeita kuin voisi toivoa.

Kirjailijasta

Harry Johnson

Harry Johnson on toiminut tehtävien toimittajana eTurboNews yli 20 vuoden ajan. Hän asuu Honolulussa Havaijilla ja on kotoisin Euroopasta. Hän nauttii uutisten kirjoittamisesta ja käsittelemisestä.

Jätä kommentti

Jakaa...