Pikauutiset

Matkailukohteet erityisesti eläkeläisille

Pikauutisviestisi täällä: 50.00 dollaria

Jos olet yli 60-vuotias vanhempi, olet todennäköisesti tekemässä tai nauttimassa matkaluettelosta. On elämän aika jäädä eläkkeelle, hidastaa rottakilpailua ja nauttia uusien paikkojen vierailusta.

Aging In Placen tekemä tutkimus kokoaa luettelon OECD-maista ja Yhdysvaltojen suurimmista ja vierailluimmista kaupungeista. Sitten he arvioivat kunkin kohteen soveltuvuuden iäkkäille matkailijoille. He tarkastelivat julkisen liikenteen yhteyksiä, kiertoajelumahdollisuuksia, säätä ja hotelleja.

10 parasta lomamaata eläkeläisille:

arvoMaaTaidegallerioiden lukumääräNähtävyyksien määräKeskimääräinen vuotuinen sademäärä (mm)Julkisen liikenteen investointi% hotelleista pyörätuolillaEläkkeelle jääneet matkapisteet/10
1Yhdysvallat6,996256,915715116.3 miljardia dollaria46.859.14
2Australia1,15038,88953421.7 miljardia dollaria50.899.04
3Kanada1,31938,9265379.8 miljardia dollaria38.058.49
4Italia1,290129,65983210.6 miljardia dollaria44.78.08
5Espanja47356,8246366.2 miljardia dollaria507.83
6Saksa52842,41870027.2 miljardia dollaria37.047.68
7Yhdistynyt kuningaskunta2,09683,2391,22025.2 miljardia dollaria36.737.68
8Ranska98578,25486723.7 miljardia dollaria43.457.58
9Japani2,340113,1651,66845.9 miljardia dollaria21.96.82
10Turkki38714,7655938.7 miljardia dollaria26.696.57

Ikäihmisille Yhdysvallat on paras maa matkustaa, sillä se sai 9.14 pistettä 10:stä kaikista tarkastelemistamme tekijöistä. Yhdysvalloissa on enemmän taidegallerioita, luonto- ja villieläinalueita ja nähtävyyksiä kuin missään muussa luettelossamme olevassa maassa, mikä tarjoaa loputtomasti mahdollisuuksia tekemistä loman aikana.

 46.85 % Yhdysvaltojen hotelleista on merkitty Tripadvisorissa pyörätuolilla liikkuviksi. Kaikista tarkastelemistamme maista vain Espanjassa ja Australiassa on korkeampi esteettömän hotellien prosenttiosuus. Eläkeläisille tämä tarkoittaa esteettömämpiä suihkuja, kylpyammeita ja suurempia hotellihuoneita liikkumisrajoitusten huomioon ottamiseksi.

WTM Lontoo 2022 järjestetään 7.-9. Rekisteröidy nyt!

Australia on toisella sijalla – 9.04/10 eläkeläisten matkoista tarkastelemiemme kriteerien mukaan. Australiassa on suurin prosenttiosuus pyörätuolilla liikkuville hotelleista luettelossamme olevista maista, 50.89 %, ja vähiten keskimääräisiä vuosisateita.

Kanada sijoittuu kolmanneksi pistein 8.49/10 kaikissa kriteereissä. Keskimäärin 537 mm sadetta vuodessa Kanada on yksi luettelomme kuivimmista kohteista, mikä antaa sinulle parhaan mahdollisuuden viettää loma ilman sadetta.

Tutkimuksessa kerrotaan myös Yhdysvaltojen parhaista kaupunkimatkakohteista:

arvoKaupunkiTaidegallerioiden lukumääräNähtävyyksien määräKeskimääräinen vuotuinen sademäärä (mm)% joukkoliikennettä käyttävistä ihmisistä% hotelleista pyörätuolillaEläkkeelle jääneet matkapisteet/10
1Las Vegas502,3281063.256.917.95
2San Francisco712,31258131.636.747.73
3Chicago722,3951,03826.245.387.35
4Los Angeles572,6453628.223.466.97
5New York2165,5431,25852.844.366.45
6Tucson517672692.941.876.41
7Austin331,1369212.955.566.33
7Seattle541,33299920.532.026.33
9Orlando171,5111,3072.975.286.07
9Portland371,1561,11111.447.866.07
11Albuquerque405272251.759.795.94

Las Vegas on paras kaupunki eläkkeellä oleville lomailijoille – arvosanalla 7.95/10. Huolimatta maineestaan ​​yöelämän ja kasinoiden parhaana leikkipaikkana, Sin City tarjoaa loputtomasti mahdollisuuksia eläkeläisille matkustaville. Las Vegasissa on enemmän taidegallerioita, luonto- ja villieläinalueita sekä nähtävyyksiä kuin useimmat muut luettelomme kaupungit.

San Francisco sijoittuu toiseksi arvosanalla 7.73/10. San Franciscossa on enemmän taidegallerioita sekä luonnon- ja villieläinalueita kuin useimmissa tarkastelemiamme kaupungeissa, mikä tarjoaa loputtomasti vaihtoehtoja nähtävyyksien katseluun ja kaupungin luonnonkauneuden tutkimiseen.

Chicago sijoittuu kolmanneksi arvolla 7.35/10. Taidegallerioita ja nähtävyyksiä enemmän kuin useimmissa tarkastelemissamme kaupungeissa, Chicago on yksi parhaista kaupungeista, joita katselimme nähtävyyksien ja kulttuurin kannalta. Chicagossa on myös yksi eniten käytetyistä julkisista liikennejärjestelmistä kaikista tarkastelemistamme Yhdysvaltojen kaupungeista. 26.2 prosenttia kaikista työmatkalaisista valitsee matkustaakseen bussilla, junalla tai julkisilla kulkuvälineillä.

Liittyvät uutiset

Kirjailijasta

toimittaja

eTurboNewn päätoimittaja on Linda Hohnholz. Hän työskentelee eTN:n päämajassa Honolulussa, Havaijilla.

Tilaa
Ilmoita
vieras
0 Kommentit
Sisäiset palautteet
Näytä kaikki kommentit
0
Haluaisitko ajatuksiasi, kommentoi.x
Jakaa...